Jak gotować zero waste?
Gotowanie zero waste to trend, który powinien na dobre zagościć w każdej kuchni. Dzięki niemu nauczysz się nie marnować jedzenia, co jednocześnie będzie się równać sporym oszczędnościom w domowym budżecie.
Dodatkowo no waste to także ideologia bliska ekologicznemu stylowi życia, a więc przynosi same korzyści. Smaczne posiłki, rozsądniejsze wydawanie pieniędzy i ochronę środowiska.
Kuchnia zero waste – przepisy na makaronowe zapiekanki
Podczas codziennego gotowania trudno jest jednoznacznie określić dokładną ilość makaronu do zup i past. Z tego względu może dochodzić do sytuacji, w których do Twojej dyspozycji pozostaje sporo świderków, kokardek czy rurek. Co zrobić z ugotowanego makaronu?
W tym przypadku najlepszymi przepisami zero waste są wszelkiego rodzaju zapiekanki z makaronami. Można do nich dodać mielone mięso lub kurczaka pokrojonego w kostkę, świeże lub mrożone warzywa oraz ulubione sery. Wypróbuj np. przepis no waste na zapiekane penne. Delikatne i rozpływające się w ustach boczniaki doskonale komponują się ze świeżym szpinakiem, a dodatek suszonych pomidorów dodaje potrawie wyrazistości. Jeśli posypiesz całość startym serem żółtym, dodatkowo podkręcisz jej smak, a przy tym wykorzystasz resztkę wysychającej już goudy.
Przepisy zero waste na pyszne sałatki i kaszotta
Gotowanie z resztek okaże się bardzo wdzięczne również wtedy, gdy po obiedzie zostanie Ci ryż lub kasza. Oba składniki idealnie nadają się do sałatek less waste, które otwierają przed Tobą zresztą zupełnie nowe możliwości ograniczenia marnowania jedzenia. Ryż lub kaszę wystarczy wsypać do miski i wymieszać z wybranymi dodatkami. Mogą to być fragmenty warzyw, które zostały w Twojej lodówce po ostatnim gotowaniu, a nawet pieczone skórki z ziemniaków czy marchewek!
Jeśli natomiast masz ochotę na danie na ciepło, wybierz takie przepisy na kuchnię zero waste, jak kaszotto czy risotto. Do nich idealnymi dodatkami będą suszone pomidory z ziołami lub kapary w oleju, jak w przypadku przepisu na kaszotto z grzybami. Wykorzystasz tu bowiem nie tylko same warzywa ze słoików, ale również zalewę, w której się znajdują. Bez obaw możesz na niej usmażyć pozostałe warzywa wchodzące w skład dania i żyć w duchu no waste!
Omlety, tarty i frittaty – potrawy w duchu less waste
Daniami, które idealnie wpisują się w koncepcję gotowania zero waste, są także wszelkiego rodzaju omlety czy tarty. Jeśli chodzi o dodatki do tego typu potraw, możesz je komponować dowolnie. Dodawać wędlinę, której ważność się kończy, przesuszone kawałki serów, warzywa a nawet całe potrawki warzywne. Takie przepisy zero waste okażą się nieodzowne przy regularnym sprzątaniu lodówki.
Sięgnij po przepis na frittatę, zwaną również hiszpańską tortillą, jeśli zastanawiasz się, co zrobić z ugotowanych ziemniaków. Pokrój je na plasterki i zasmażaj wraz z kawałkami świeżej papryki, zielonymi oliwkami i cebulą. Następnie zalej je roztrzepanymi jajkami, które złączą wszystkie składniki w jeden placek. Pysznie, szybko i ekonomicznie!
Zero waste to styl życia. Wprowadzenie go do swojej kuchni i gotowanie z resztek może być początkiem nowego spojrzenia na kwestię ekologii. Zaczniesz też zwracać większą uwagę na to, ile jedzenia kupujesz i przestaniesz je marnować. Przepisy zero waste możesz kreować samodzielnie, dopasowując je do zawartości swojej lodówki. Gotowanie z resztek jest dla każdego!