Przepisy na proste wypieki domowe - chleb, ciabatta, bułeczki
W wielu polskich domach świeże pieczywo jest nieodłącznym elementem codziennych posiłków. Gości na stołach nie tylko jako baza do śniadania, lecz także…
… jako pożywny dodatek na przykład do zup czy gulaszu. Oto przepisy na proste wypieki domowe, których smak i zapach podbiją Twoje serce.
Chleb na zakwasie – tradycyjny smak i zapach
Tradycja pieczenia chleba w polskich domach, ale również na świecie sięga niepamiętnych czasów. Jego główne składniki — mąka oraz drożdże – mimo że nie zawsze tak łatwo dostępne, znajdowały się w niemal każdym domu. Stąd niektórym osobom zapach świeżo wypieczonego chleba przypomina dom rodzinny.
Najbardziej tradycyjny chleb to ten na bazie uprzednio przygotowanego zakwasu. Myślisz, że to dużo pracy? Nic bardziej mylnego! Przygotowanie zakwasu jest proste, jednak trzeba na to zarezerwować trochę czasu. Zwykle jest gotowy po 5-6 dniach. W międzyczasie trzeba go tylko „dokarmiać” mąką i wodą – najlepiej codziennie o tej samej porze.
Po czym poznać, że zakwas jest już gotowy? Powinien mieć konsystencję gęstej śmietany, kwaśny zapach i intensywnie brązowy kolor. Jeśli po zajrzeniu po słoika zastaniesz taki stan, jest gotowy do użycia.
Jak upiec chleb na zakwasie? Dokładnie tak jak każdy inny. Po prostu dodaj zakwas do tradycyjnych składników, czyli mąki, wody i soli. Ciasto zagnieć i odstaw na kilka godzin do wyrośnięcia. Następnie upiecz we wcześniej nagrzanym do 230 stopni piekarniku. Po upieczeniu odstaw bochenek na kratkę, przykryj ściereczką i pozostaw do wystygnięcia. Dzięki temu środek pozostanie miękki, a skórka zyska na chrupkości. Oto uniwersalny i prosty przepis na chleb na zakwasie – niezależnie od tego, czy stawiasz na wariant żytni czy pszenny. Wypróbujesz go w praktyce?
Aromatyczny chleb z dodatkiem oliwek
Jednym z ciekawszych wypieków domowych, z którym poradzisz sobie, nawet jeśli chleb pieczesz po raz pierwszy, jest chlebek oliwkowo-ziołowy. Zielone oliwki doskonale urozmaicają pieczywo i wnoszą do tradycyjnej kuchni powiew świeżości. Chcesz robić proste wypieki domowe to sięgnij po nieskomplikowane przepisy na chlebki ziołowe lub z warzywnymi dodatkami.
Jak przygotować taki wypiek? Ciasto należy wyrobić w tradycyjny sposób, a tuż przed ugniataniem dodać oliwki i posiekane orzechy. Za jego aromat odpowiadają zioła, więc dopraw je także ziołami kuchni włoskiej. Kiedy ciasto już wyrośnie, wystarczy przełożyć je do keksówki i piec przez około 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni. Tak upieczony chlebek jest świetnym dodatkiem do gulaszu lub zupy.
Ciabatta – pyszne pieczywo we włoskim stylu
Oryginalną, regionalną ciabattę skosztować możesz na przykład podczas podróży po krajach śródziemnomorskich. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich możliwości w zaciszu swojej kuchni, smak ciabatty wynagrodzi nawet wielokrotne próby dosięgnięcia oryginału.
Lekko spłaszczony, prostokątny bochenek zyskał na sławie dzięki chrupiącej skórce i podobnej do polskiej, tradycyjnej receptury wypiekania chleba. Ciabatta doskonale smakuje zwłaszcza z ziołami takimi jak bazylia, czy suszone oregano.
Jeśli chcesz zainspirować się dodatkami do wypieków, skorzystaj z przepisu na chleb żytni z pastą z suszonych pomidorów. Ta zdrowa i pełnowartościowa przekąska idealnie sprawdzi się jako pomysł na podwieczorek. Sprawdź smakowite przepisy na proste wypieki domowe!