Ogórki konserwowe a kwaszone

Poznaj różnice między ogórkami kwaszonymi i konserwowymi. Które są Twoje ulubione?

Ogórki konserwowe a kwaszone

Ogórki ze słoika to fenomenalna przekąska i składnik, który doskonale komponuje się z wieloma daniami. Kiełbasa z grilla z kwaszonym ogórkiem i pajdą chleba jest już polską tradycją. Z kolei ogórki konserwowe do sałatek sprawdzają się idealnie. Czym różnią się obie wersje i czym charakteryzuje się każda z nich? Do czego najlepiej pasują ogórki kwaszone, a do czego konserwowe?

Ogórki konserwowe i kwaszone – jak powstają?

Oba rodzaje ogórków zdecydowanie różnią się smakiem, co związane jest z procesem ich powstawania. Ogórki konserwowe zalewa się wodą z cukrem, gorczycą i octem. Ta unikatowa receptura nadaje im charakterystyczny smak i pozwala zachować chrupkość. Ogórki kiszone z kolei przygotowywane są bez dodatku octu. Do słoików trafia zalewa solankowa wzbogacona o czosnek i koper. W procesie fermentacji ogórki kwaszone stają się miękkie i nabierają intensywności.

W asortymencie marki Smak znajdziecie zarówno ogórki konserwowe, jak i ogórki kwaszone. Sprawdzone receptury i wysokiej jakości składniki w obu tych wersjach są gwarancją wybornego smaku.

Ogórki konserwowe, ogórki kwaszone – jak smakują?

Ogórki konserwowe Smak są delikatnie kwaśne i lekko słodkie, z wyczuwalnym, przyjemnym octowym akcentem. Charakteryzuje je wyjątkowa chrupkość, która wnosi dodatkowy walor do wielu dań. Te ogórki znajdziemy też w różnych odsłonach smakowych, np. w ostrej wersji – z nutą chili lub tradycyjne – z czosnkiem. Ostrzejsze będą przyjemnym akcentem w burgerach czy hot–dogach. Chrupiący ogórek świetnie przełamuje smak mięsa i innych dodatków w kuchni street foodu.

Ogórki kwaszone Smak są zdecydowanie bardziej kwaśne i słone. Cechuje je też mniejsza chrupkość. Wyrazisty smak ogórków z czosnkiem wielu z nas przywodzi na myśl smak dzieciństwa. W polskiej tradycji kulinarnej znajdziemy wiele przepisów z kwaszonymi ogórkami.

Ogórki konserwowe a kwaszone – do czego je wykorzystać?

Ogórki konserwowe, dzięki temu, że są bardzo chrupkie i delikatniejsze w smaku świetnie komponują się z lekkimi daniami. Urozmaicą każdą sałatkę. Są też idealnym dopełnieniem obiadów z ziemniakami i mięsem. Sprawdzą się do deski przekąsek na imprezę, ponieważ dobrze współgrają i z wędlinami, i z serami.

Do czego pasują ogórki kwaszone? Przede wszystkim to podstawowy składnik dobrej, domowej zupy ogórkowej. Starte na dużych oczkach tarki nadadzą zupie charakter i wyjątkowy smak. Te ogórki doskonale pasują też do dań jednogarnkowych, gulaszu.

Obie wersje – wedle upodobań – można wykorzystać do kanapek, jajek, past kanapkowych, albo po prostu zjeść jako przekąskę. Na grillu królują zarówno te konserwowe, jak i kwaszone. Podsumowując krótko, warto mieć ogórki w słoiku w swojej domowej spiżarni.