Święta z nutą nowoczesności? Czemu nie!
Kto powiedział, że święta muszą być zgodne z tradycją? Opuszczając dom rodzinny i zakładając nową rodzinę, możemy chcieć wprowadzić zmiany do utrwalanego przez lata schematu. Podczas przygotowywania potraw wigilijnych wykorzystamy nowe produkty. Jakie? Dziś serwujemy pomysły na… dania wigilijne nowoczesne!
Barszcz wigilijny w formie odmienionej
Barszcz czerwony to jedno z najpopularniejszych dań wigilijnych. Jest to tak zwana postna zupa, a więc gotowana bez dodatku mięsa. Przygotowuje się ją na bazie wywaru z jarzyn, grzybów i buraków, a następnie przyprawia cukrem i solą – bez pieprzu. Ma być klarowna i słodko-kwaśna, by podkreślić smak dodatków, np. uszek z grzybami.
Wykonanie postnej zupy nie wyklucza jednak sięgnięcia po rozwiązania nietypowe, nieoczekiwane. Do barszczu wigilijnego proponujemy więc dodać… śliwki suszone bądź wędzone, które zostały po pieczeniu aromatycznych ciast i przygotowywaniu świątecznego kompotu z suszu. Do zupy wykonanej z litra wody i dwóch kilogramów buraków wystarczy dodać sześć czy siedem sztuk, by zmieniły smak barszczu i nadały mu nowoczesny charakter.
Rybne potrawy wigilijne z nutą owocową
Wśród wigilijnych potraw rybnych prym wiodą karp (smażony oraz w galarecie), ryba po grecku, śledzie w zalewie (oleju i śmietanie). Tradycyjną rybę po grecku robi się filetów (mintaja, dorsza), marchewki, pietruszki, selera, cebuli, przecieru pomidorowego i przypraw. Jako nowoczesne danie wigilijne może mieć dwa nadprogramowe składniki: morele suszone oraz paprykę konserwową. Moreli nie trzeba żałować – śmiało można zużyć całą stugramową paczkę. Trzeba jednak namoczyć owoce, by stałe się miękkie. Następnie i je, i Paprykę marynowaną Smak kroimy w wąskie paski i dodajemy do ryby po grecku. Całość tradycyjnie dusi się w naczyniu żaroodpornym pod przykryciem.
Smażony karp wigilijny jest potrawą tłustą, dlatego wykonanie go w wersji nowoczesnej zyskuje dodatkowy walor – nie tylko tchniemy w wieczerzę wigilijną powiew świeżości, ale również zadbamy o samopoczucie i sylwetki współbiesiadników. Cudowny efekt osiągniemy dzięki skomponowaniu karpia wigilijnego z Chrzanem z żurawiną Smak. Korzeń chrzanu pobudza metabolizm i przyspiesza trawienie, pozwalając nieco odetchnąć po sycącej kolacji. Z kolei dodatek owoców zaś przełamie ciężki smak smażonej ryby, wprowadzając nutę słodko-kwaśną. Nowoczesna Wigilia zyska na wizerunku jako zdrowsza i lżejsza alternatywa.
Nowoczesny stół wigilijny bogaty w grzyby
Grzyby to obowiązkowy składnik tradycyjnych polskich potraw wigilijnych. Występują w zupie postnej podawanej na początku wieczerzy, stanowią bazę barszczu czerwonego, są farszem do uszek, asystują gotowanej kapuście, a także pojawiają się w gęstym domowym sosie do kaszy czy kotlecików ryżowych. Często są to grzyby zbierane samodzielnie i ususzone, czasem kupowane: suszone lub świeże. Tradycyjnie stawia się na grzyby leśne – pyszne i aromatyczne, niestety ciężkostrawne. Nie są odpowiednie dla osób cierpiących na choroby żołądka, nerek i wątroby, ludzi starszych, kobiet w ciąży oraz dzieci.
Danie wigilijne, by było lekkostrawne, powinno zawierać prawdziwki lub pieczarki – te dwa gatunki są łagodne i można je spożywać nawet przy dolegliwościach układu pokarmowego. Na nowoczesnym stole wigilijnym powinny pojawić się więc pierogi z kapustą i pieczarkami, zupa pieczarkowa oraz kasza z sosem borowikowym. W sałatkach wigilijnych mogą pojawić się posiekane Pieczarki marynowane Smak. A jeśli to my mamy chory żołądek i wybieramy się na wieczerzę wigilijną jako gość, dla bezpieczeństwa zabierzmy ze sobą Sałatkę pieczarkową Smak – jest pyszna i pasuje do kluseczek, krokietów i pasztecików, więc na pewno się nie zmarnuje.
Życzymy smacznych i Wesołych Świąt!