Chrzan z jabłkiem, czyli najlepsze dodatki do mięs

Tarty chrzan i ćwikła to doskonałe dodatki do domowych obiadów, szczególnie tych mięsnych. Czy wiesz jednak, jak dobrać je do konkretnego rodzaju mięsa, by stworzyć udaną kompozycję?

Chrzan z jabłkiem, czyli najlepsze dodatki do mięs

Sprawdź, jak dobrać dodatki do obiadu, by wydobyć prawdziwą głębię smaku mięsa!

Chrzan tarty, z jabłkiem i nie tylko – do czego najlepiej pasuje?

Tarty chrzan to coś, co nieodmiennie kojarzy się z polską Wielkanocą. Trudno wyobrazić sobie świąteczny żur czy dania z jajkami bez tej lekko ostrej, lekko kremowej nutki.

Choć kojarzony z Wielkanocą i jajkami na twardo, chrzan doskonale smakuje też jako dodatek do potraw mięsnych. Jakich? Sos chrzanowy doskonale podkręci smak wieprzowiny, dodając jej przy tym delikatności. Pieczony schab czy smażone polędwiczki podane z białym kleksem chrzanu to tylko kilka pomysłów na pyszny obiad.

Co ciekawe, nie musisz ograniczać się jedynie do mięs. Chrzanem możesz również dopełnić… warzywną surówkę do obiadu – a najlepiej taką, do której dodasz startą marchewkę lub jabłko. W takim wydaniu najlepiej sięgnąć po chrzan jabłkowy. Jest nieco słodszy i delikatniejszy w smaku, zatem przypadnie nawet tym, dla których podstawowa wersja chrzanu jest zdecydowanie za ostra.

Co warto podawać z buraczkami na ciepło i zimno?

Tarte buraczki – podawane w wersji na zimno lub na ciepło – to kolejny stały bywalec polskich stołów. Nikomu z pewnością nie trzeba przedstawiać takiej klasyki jak tłuczone ziemniaki, kotlet mielony i zasmażane buraczki tarte. To połączenie rodem z tradycyjnego obiadu u mamy lub babci!

Do czego jeszcze będzie pasować taki dodatek? Przede wszystkim do gulaszu (wieprzowego i wołowego) oraz pieczonych i duszonych mięs. Możesz też podać buraczki na ciepło z tłuczonymi ziemniakami i wątróbką przygotowaną z cebulką i jabłkiem.

Pyszną alternatywą dla tradycyjnych, zasmażanych buraczków jest tzw. ćwikła. Pod tą nazwą kryje się po prostu sałatka z ugotowanych, startych na wiórki buraków. Najczęściej występuje w połączeniu z chrzanem. Możesz ją jeść tak jak tarte buraczki, czyli jako dodatek do klasycznego obiadu kuchni polskiej. Będzie też świetnie smakować na zimno. W takim wydaniu warto zestawić ćwikłę z wędlinami, jajami lub kanapkami z ulubionymi składnikami.

Pozostałe dodatki do domowych obiadów

Tradycyjne dania kuchni polskiej doskonale smakują uzupełnione dodatkami na bazie kapusty – białej i czerwonej. Szukając czegoś, co zrównoważy smak pieczeni, kotletów mielonych, wątróbki czy smażonych ryb, sięgnij po sałatkę z kapusty kwaszonej. Jej słodko-kwaśny smak nieco łagodzi dodatek tartej marchewki, która dodaje całości słodyczy.

Do dań z pieczonej wołowiny czy wieprzowiny pasuje też sałatka z czerwonej kapusty. Jej specyficzny głęboki smak stworzy również udany duet z potrawami wegetariańskimi, takimi jak chociażby kotlety z ciecierzycy czy placki cukiniowe. Doskonale skomponuje się także z potrawami mącznymi, takimi jak kopytka, pyzy czy kluski śląskie. Świetnie sprawdzi się zatem jako element tradycyjnego, śląskiego obiadu. Kluski, rolady wołowe i „modra kapusta” to coś, czemu trudno się oprzeć!