Chrzan wielkanocny – potęga smaku i zdrowia
Wielkanoc to czas, w którym używane na co dzień sosy i kremy ustępują miejsca chrzanowi. Czy to w wersji tartej, czy kremowej, sprawdza się jako dodatek do wielu tradycyjnych potraw.
Chrzan idealnie pasuje do jajek czy rolady. Mało kto oprze się też ćwikle z chrzanem, która podkreśla smak białej kiełbasy. Dlaczego warto i jak wykorzystywać ten korzeń w kuchni?
Dlaczego warto sięgać po chrzan w kuchni?
Chrzan odznacza się wyrazistym, pikantnym smakiem – jest nie do pomylenia z żadnym innym warzywem. Wynika to z zawartych w nim związków siarkowych i olejku alilowego. Podawany w małych ilościach, jako dodatek do potraw, ułatwia trawienie i chroni przed zatruciem. Ponieważ działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo, sprzyja budowaniu naturalnej odporności organizmu.
Do codziennej diety można go przemycać pod różnymi postaciami, np. jajek z chrzanem, sosu do wędliny czy uzupełnienia obiadu. Chrzan z żurawiną Smak dopełni pieczoną kaczkę z jabłkami. Przepis na to danie znajduje się na naszej stronie – zachęcamy do wypróbowania go!
Chrzan tarty i kremowy – dla kogo?
W niewielkich ilościach chrzan warto podawać dzieciom. Ma więcej witaminy C niż cytryna. Jest bogaty w witaminy z grupy B oraz A. Zawiera potas, siarkę, wapń i żelazo. Aby przypadł do gustu najmłodszym, można wybrać łagodniejszą wersję, np. Chrzan śmietankowy Smak lub Krem chrzanowy Smak. Ten drugi z powodzeniem zastąpi serek kanapkowy.
Chrzan tarty Smak z kolei wykorzystuje się do dań wytrawnych. Na wielkanocnym stole pokreśli smak pieczonej białej kiełbasy z sosem cebulowym – przepis na potrawę jest łatwy, a wykonanie szybkie.
Czym wyróżnia się chrzan wielkanocny?
Chrzan pojawia się podczas świąt Wielkanocy jako element tradycji chrześcijańskiej. Jest nieodłącznym elementem święconki. Umieszcza się go w koszyczku w formie surowej lub przekłada kilka łyżeczek do pojemniczka. Chrzan symbolizuje witalność i ma zapewnić biesiadnikom siłę na cały rok.
Pod nazwą chrzan wielkanocny skrywa się gotowa mieszanka: chrzanu tartego, jajek i śmietany. Można go wykonać na bazie Chrzanu tartego Smak. Ten wariant odznacza się wyższą pikantnością. Sprawdza się także jako składnik wielkanocnej ćwikły czy faszerowanych jajek. Możesz także użyć Kremu chrzanowego Smak – świetnie sprawdzi się do roladek z farszem chrzanowo-jajecznym. Przekąski z piersią z indyka przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Chrzan z jajkiem, ale nie tylko – pomysły na dania
Po chrzan warto sięgać przez cały rok: do mięsa czerwonego i drobiu, nabiału, warzyw. Buraczki z chrzanem pasują do pieczonego indyka i kaszy pęczak. Mogą posłużyć jako surówka do kotletów mielonych i ziemniaków z wody. Podaje się je na ciepło lub zimno.
O ile chrzan z jajkiem pasuje do biesiady w gronie rodzinnym, o tyle pieczona polędwica wołowa z chrzanem jabłkowym i musem z suszonych pomidorów oczaruje gości na uroczystej kolacji, przyjęciu bądź weselu. Pokrojona w plastry i podana na chrupiących grzankach z bułki paryskiej spełni funkcję dania głównego. Ze smakiem pieczonej polędwicy najlepiej zgrywa się Chrzan jabłkowy Smak.
Z uwagi na szeroki wachlarz zastosowań i dobroczynny wpływ na organizm wprowadzenie chrzanu do menu przyniesie same korzyści. Stosowanie gotowych produktów z oferty Smaku sprawi, że wyrazisty smak korzenia polubi każdy – młodsi na słodko i łagodnie, starsi na wytrawnie i tradycyjnie.